Badanie

 0    37 fiche    monikawalusiak3
laste ned mp3 Skriv ut spille sjekk deg selv
 
spørsmålet język polski svaret język polski
Co badamy?
begynn å lære
⚫Potencjał dziecka do zmian (pozytywny lub negatywny) ⚫efektywność interwencji. ⚫stopień przeniesienia
Potencjał dziecka do zmian - pozytywny
begynn å lære
🔵Uzyskanie więcej możliwości funkcjonalnych 🔵Osiągnięcie istniejących celów funkcjonalnych bardziej wydajnie lub skutecznie 🔵 Dostosowanie do handling i pozycjonowania
Potencjał dziecka do zmian (pozytywny) Uzyskanie więcej możliwości funkcjonalnych
begynn å lære
Nowe umiejętności: stanie, chodzenie, samodzielne umycie zębów, samodzielne jedzenie
Dostosowanie do handling i pozycjonowania
begynn å lære
(przenoszenie, ubieranie, rozbieranie - wazne aby dziecko choć trochę pomagało np. uniosło biodra, zalatwiło się do sedesu) i pozycjonowania.
Potencjał dziecka do zmian(pozytywny) - osiągnięcie istniejących celów funkcjonalnych bardziej wydajnie lub skutecznie.
begynn å lære
np.: poprawa chodu: długości kroku, ilość kroków na dystansie, większy dystans, chodz. po nierównych powierzchniach, sięganie wyżej na półkę, lepsza wydolność (tętno szybciej wraca do stanu po cząt., krótszy czas jedzenia -częściej trafia łyżką do ust.
Potencjał dziecka do zmian -negatywny
begynn å lære
1. Pogorszenie aktywności funkcjonalnych. 2. Zagrożenie przykurczami i deformacjami.
Potencjał dziecka do zmian (negatywny)-pogorszenie aktywności funkcjonalnych
begynn å lære
np. Dziecko chodziło na długich dystansach a teraz tylko w domu
Potencjał dziecka do zmian (negatywny)-Zagrożenie przykurczami i deformacjami.
begynn å lære
Najbardziej narażone na deformacje w MPD są stawy o 3 stopn. swobody: biodrowy, ramienny, st stóp i st. rąk. Najszybciej przykurczają się mm. dwustawowe: kulsz- golen, mm. biodrowo- lędźw., gł. prosta m. 4-głow. uda; nawrotne obłe, brzuchaty łydki
Dlaczego badamy?
begynn å lære
1. Aby mieć podstawę do planowania terapii.2. Identyfikacja mocnych stron i problemów.3. Aby mieć podstawę do stawiania i testowania hipotez odnośnie efektywności leczenia. 4. W celu zapewnienia odniesienia do porównań w przyszłości.
Berta Bobath: " Jak zbadasz...
begynn å lære
... tak będziesz leczył".
Przykurcze w Mpd
begynn å lære
Szybko rosnące kości szczeg. podczas skoków rozwoj.- mięśnie nie nadążają przyrastać. Pojawiają się przykurcze, deformacje, ból i utrata funkcji. Bolą kolana, rzepka trze w miejscach, gdzie nie ma powierzch. staw. Pac. na poz. 4 i 5 nigdy nie będą chodzić
Zarys badania| oceny
begynn å lære
🔹imię, nazwisko, data urodzenia, wiek dziecka 🔹data badania. 🔹 Klasyfik. GMFCS, MACS lub inne skale 🔹Ogólne wrażenie 🔹Istotne informacje 🔹 Możliwości funkcjonalne. 🔹Ograniczenia funkcjonalne
Zarys badania|oceny c.d.
begynn å lære
🔹Napięcie posturalne 🔹wzorce post. i ruchu 🔹Główny problem. 🔹 Cele funkcjonalne. 🔹Plan terapii
Ocena napięcia posturalnego- hypertonia
begynn å lære
Hypertonia Stopień 1- mięśniowy opór podczas ruchu, Stopień 2- ograniczenie zakresu ruchu, Stopień 3- sztywność (kamień- najczęściej oacjenci oo utonięciu, urazach czaszkowo- mózgowych.
Ocena napięcia posturalnego- hypotonia
begynn å lære
Hypotonia Stopień 1- brak koaktywacji (kokontrakcji) przywspółskurczu. Stopień 2- brak możliwości utrzymania pracy przeciwko sile grawitacji przez dłuższy czas. Stopień 3- brak pracy przeciwko sile grawitacji.
Zarys badania |oceny - ogólne wrażenie
begynn å lære
Kilka zdań aby stworzyć ogólny obraz dziecka: 🔹stosunki z opiekunami, 🔹poziom zależności, 🔹środki komunikacji, 🔹zainteresowania, 🔹problemy towarzyszące
Zarys badania| oceny - Istotne informacje
begynn å lære
1) Interwencje: 🔷operacje (przy wodogł, teotomie, osteotomie, rizotomie, PEGi, rurki tracheot,🔷Iniekcje botul(kiedy, w które mm, czy były gipsy po botul, czy lepiej sobie radzi czy gorzej🔷Gipsy 🔷Gastrostomia. 2) Badania:🔶Rtg st biodr.🔶Video-fluoroskopia
Rtg stawów biodrowych
begynn å lære
Czy wykazało zwichnięcie czy podwichnięcie, czy migracja kości udowej.🔶 Robimy raz w roku a przy stopniu GMF 4 i 5- dwa razy w roku. Jeżeli ma ćwiczyć na platformie wibracyjnej, tobmusimy pytać, czy ma zespolenia.
Zarys badania| oceny- możliwości funkcjonalne
begynn å lære
🔸Co może zrobić dziecko bez pomocy(czy czworakuje, staje przy meblach, motoryka mała: jedzenie, picie, samoobsługa)🔸Jak on| ona wykonuje aktywności🔸W przypadku ciężkich zaburzeń- co dziecko może zrobić z pomocą(balkonik, kule, kije, z łatwością czy nie.
Zarys badania| oceny>Ogólne wrażenie> Stosunki z opiekunami
begynn å lære
Czy np. słucha mamy, a z tatą nie daje się opanować, czy wyręczają dziecko, czy jest zły kontakt z rodzicem. Nie piszemy, ze dziecko jest pogodne na podstawie jego ciągle uśmiechniętej twarzy- może to być wynikiem niedorozwoju umysłowego.
Zarys badania| oceny>Ogólne wrażenie> Poziom zależności
begynn å lære
Czy dziecko jest niesprawne, czy moze jest za małe, zeby wykonac daną czynność, czy jest samodzielne, czy mocno uzależnione.
Zarys badania| oceny>Ogólne wrażenie> Środki komunikacji
begynn å lære
Czy komunik. się werb, czy mówi z kontekstem, czy nie są to echolalie, czy nie mówi ciągle na jeden temat-(upośl.um., ale nie jesteśmy w stanie ustalić na jakim poziom.) Możemy pytać, gdzie jest tata, co dziś jadło, pytamy rodzica, co zn. gesty i grymasy
Komunikacja alternatywna
begynn å lære
Big Mac, piktogramy, cyberoko, gesty, grymasy np, kiedy chce pić.
Zarys badania| oceny>Ogólne wrażenie>Zainteresowania
begynn å lære
Pytamy dziecka czym się interesuje i na tym budujemy terapię (trudniej w upośledzeniu umysłowym)
Zarys badania| oceny>Ogólne wrażenie> Problemy towarzyszące
begynn å lære
Np. roblemy z adaptacją- dziecko nie lubi nowych miejsc, zapachów, obcych ludzi.
Zarys badania| oceny>Ograniczenia funkcjonalne
begynn å lære
🔷 Dlaczego dziecko nie może wykonać aktywności, które są blisko jego aktualnego poziomu zdolności(Czego oczekujemy dla danego wieku)?🔷Spekulacje na temat tego, dlaczego dziecko nie jest w stanie osiągnąć danej aktywności.
Co może ograniczać dziecko w jego aktywności?
begynn å lære
Np. 7-latek nie chodzi samodzielnie po ulicy, ale chodzi sam w pomieszczeniu. Nie wchodzi na 1 piętro tylko na półpiętro, nie je samodzielnie. Co go ogranicza? - Przykurcze? (struktura ma wpływ na funkcję, a brak funkcji może powodować przykurcze)
Diplegia porusza się w...
begynn å lære
w przykurczach zgięciowych(włokna fazowe zmieniają się w toniczne, zmniejsza się zakres i precyzja ruchu) W met. Peto dzieci pracują w zgięciu,(co je degeneruje), nie są uczone aktywności wyprostnej- uczymy pchania!
Zarys badania| oceny>Napięcie posturalne
begynn å lære
🔹Przy minimalnej stymulacji🔹 Podczas aktywności 🔹 Zmiany wywołane przezrzez inne czynniki 🔹 Spekulacje o czynnikach neurobi nie- neurologicznych.
Zarys badania| oceny>Wzorce postawy i ruchu
begynn å lære
🔵 Opisz wzorce używane podczas aktywności codziennych (w jakich wzorcach pacjent ma kkg, kkd, głowę, tułów)🔵 Wzorce w różnych pozycjach i aktywnościach🔵 Identyfikacja tych wzorców ruchu, które pojawiają się konsekwentnie w różnych pozycjach.
Zarys badania| oceny>Przykurcze i deformacje
begynn å lære
🔷 Identyfikacja istniejących przykurczy i deformacji - które mają wpływ na kontrolę postawy i możliwości motoryczne. 🔷 Które struktury sa szczególnie narażone na ryzyko przykurczów i deformacji
Zarys badania| oceny>Główne problemy
begynn å lære
🔺Jakie są główne problemy, które wpływają na zdolności funkcjonalne. 🔺 Muszą być specyficzne z jasnymi następstwami funkcjonalnymi.
Zarys badania| oceny>Plan terapii
begynn å lære
🔴 Określenie celu bliższego(krótkoterminowego) terapii (ok. 2 tygodnie- ten cel ma nas doprowadzić do celu długoterminowego). 🔴 Określenie celu dalszego,(długoterminowego) terapii- np. rok
Dysfagia
begynn å lære
to utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Wyróż- nia się: dysfagię ustno-gardłową – (górną) oraz przełykową (dolną) – której towarzyszą trudności w przechodzeniu kęsów pokarmowych przez przełyk.
Problemy towarzyszące> zaburzenia wzrastania i odżywiania
begynn å lære
W hemi. i diplegii – niedoż. wyst. u ok. 30% dzieci, w porażeniu 4kończ. do 80%dzieci!= opóźn. wrastania i przyrostu m.c.+ zmniejsz. masa kostna. Ubytek masy mm= pogorszenie funkcji motor, osłab. mm oddech.>zwiększ ryzyko rozw. powikłań zakaź ukł. oddech.
" Ciche aspiracje"
begynn å lære
Przy zaburz. mechaniz. połyk. i braku odruchu kaszlu, treści pokarm. dostają się do oskrzeli, co może skutk. zapal. oskrz. lub płuc. Można zbadać zaburzenie na podst. ssania palca przez niemow. Stosuje się PEGi (mogą powod. stan zapal. skóry, w. surowicy
Deformacja " powiew wiatru"
begynn å lære
U pacjent. 4i 5°=b. niebezp. stan=zwichnięcie st. biodr., przykurcze st. biodr. + potężna skolioza (pacjenci chodza na zwichniętych st. biodr. dopóki nie zaczną ich boleć)

Du må logge inn for å legge inn en kommentar.