CZŁOWIEK A ŚRODOWISKO

 0    28 fiche    weronikaweronia
laste ned mp3 Skriv ut spille sjekk deg selv
 
spørsmålet język polski svaret język polski
Zastępowanie pracy ręcznej pracą maszyn i urządzeń technicznych.
begynn å lære
Mechanizacja rolnictwa
Proces degradacji środowiska przyrodniczego na obszarach suchych i półsuchych na skutek zmian klimatu oraz niewłaściwie prowadzonej gospodarki rolnej. Skutkuje powstawaniem pustyń w miejscach, w których nie zaobserwowano ich w czasach historycznych.
begynn å lære
Pustynnienie (dezertyzacja, dezertyfikacja)
Zabiegi agrotechniczne mające na celu odprowadzanie nadmiaru wody z obszarów podmokłych lub nawadnianie terenów, na których występuje deficyt wody (irygacja).
begynn å lære
Melioracja
Maksymalna liczba osób, która może przebywać na danym obszarze i zaspokajać tam swoje potrzeby (np. noclegowe lub gastronomiczne) bez szkody dla walorów turystycznych tego obszaru.
begynn å lære
Pojemność turystyczna
Krajobraz, który powstał w wyniku działalności ludzkiej, w którym występują zarówno elementy przyrodnicze (rzeźba terenu, wody, roślinność, zwierzęta), jak i antropogeniczne (zabudowa, infrastruktura).
begynn å lære
Krajobraz kulturowy
Proces obejmujący m.in. pogorszenie stanu środowiska na danym terenie, utratę pełnionych przez niego dotychczas funkcji i związane z tym negatywne zmiany społeczne.
begynn å lære
Degradacja krajobrazu
Działalność zmierzająca do racjonalnego zagospodarowania przestrzeni z uwzględnieniem występującej tam przyrody oraz bieżących i przyszłych potrzeb społeczeństwa.
begynn å lære
Planowanie przestrzenne
Proces polegający na przywracaniu całkowicie zdegradowanym terenom wartości użytkowych poprzez nadawanie im nowych funkcji.
begynn å lære
Rekultywacja krajobrazu
Proces mający na celu przywracanie obszarom, na których zostały zdegradowane niektóre składniki krajobrazu, stanu jak najbardziej zbliżonego do naturalnego.
begynn å lære
Renaturalizacja krajobrazu
Proces polegający na przywracaniu wartości użytkowych częściowo zdegradowanym obszarom. Obejmuje sferę gospodarczą, środowisko przyrodnicze i relacje społeczne.
begynn å lære
Rewitalizacja krajobrazu
Tworzy się wskutek oddziaływania promieni słonecznych na nagromadzone w powietrzu tlenki azotu, które pochodzą głównie ze spalin samochodowych.
begynn å lære
Smog fotochemiczny (smog kalifornijski, smog typu Los Angeles)
Opady atmosferyczne i mgły, które zawierają roztwory kwasu siarkowego. Powstają w wyniku reakcji pary wodnej zawartej w powietrzu ze związkami chemicznymi emitowanymi do atmosfery, głównie z dwutlenkiem siarki.
begynn å lære
Kwaśne opady i mgły
Zjawisko znacznego ubytku ozonu w ozonosferze wywołane zanieczyszczeniem atmosfery freonami, czyli związkami fluoru, chloru i węgla. Powoduje, że do powierzchni Ziemi dociera większa ilość szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.
begynn å lære
Dziura ozonowa
Przeżyźnienie wód związkami azotu i fosforu na skutek przedostawania się do nich dużych ilości nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Skutkuje zakwitem sinic i glonów oraz zmniejszeniem ilości tlenu w zbiornikach wodnych.
begynn å lære
Eutrofizacja wód
Obszar, na którym poziom zwierciadła wód podziemnych uległ obniżeniu na skutek nadmiernego poboru wody (np. do celów rolniczych czy podczas odwodnienia kopalń lub tuneli).
begynn å lære
Lej depresyjny
Ogół zabiegów (np. nawożenie, nawadnianie, ochrona roślin, melioracja), które mają zwiększyć urodzajność gleby, a tym samym – umożliwić uzyskanie wyższych plonów i uprawę bardziej wymagających roślin.
begynn å lære
Agrotechnika
Wieloletnia uprawa jednego gatunku roślin na tym samym obszarze. Skutkuje wyjałowieniem gleby i niższymi plonami.
begynn å lære
Monokultura
System gospodarowania, w którym stosuje się coroczną zmianę upraw w określonej kolejności. Przy odpowiednim doborze roślin następuje wyraźny wzrost żyzności gleby.
begynn å lære
Płodozmian
Stosowanie nawozów sztucznych oraz pestycydów w celu zwiększenia urodzajności gleby i podniesienia plonów.
begynn å lære
Chemizacja rolnictwa
Substancje stosowane w rolnictwie do zwalczania szkodliwych i niepożądanych organizmów w uprawie roślin oraz chowie zwierząt. Najczęściej wykorzystuje się fungicydy, insektycydy i herbicydy.
begynn å lære
Pestycydy
Negatywny wpływ człowieka na środowisko.
begynn å lære
Antropopresja
Konflikt między człowiekiem a środowiskiem przyrodniczym, czyli sytuacja, w której działalność gospodarcza przynosi korzyści ludziom, lecz szkodzi środowisku.
begynn å lære
Konflikt ekologiczny
Zjawisko naturalne, które polega na zatrzymywaniu promieniowania cieplnego emitowanego przez Ziemię przez gazy cieplarniane zawarte w atmosferze.
begynn å lære
Efekt cieplarniany (efekt szklarniowy)
Gazy występujące w atmosferze naturalnie lub na skutek działalności człowieka wpływające na efekt cieplarniany. Należą do nich: dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu oraz fluorowęglowodory, sześciofluorek siarki i inne gazy.
begynn å lære
Gazy cieplarniane
Nadmierny i szybki wzrost średniej temperatury powietrza na Ziemi wywołany m.in. antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych.
begynn å lære
Globalne ocieplenie
Proces, który ma zaspokajać aspiracje rozwojowe obecnego pokolenia w taki sposób, aby umożliwić realizację tych samych dążeń następnym pokoleniom.
begynn å lære
Zrównoważony rozwój
Zjawisko atmosferyczne powstające w wyniku bardzo dużej koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu (z ang. smoke ‘dym’ i fog ‘mgła’).
begynn å lære
Smog
Powstaje w wyniku nagromadzenia w powietrzu pyłów PM 2,5 oraz PM 10, sadzy, tlenków siarki i tlenku węgla pochodzących ze spalin samochodowych oraz ogrzewania budynków węglem.
begynn å lære
Smog siarkowy (smog londyński)

Du må logge inn for å legge inn en kommentar.